23 Ekim 2010 Cumartesi

tavuklu bezelye

madem bu sitenin adı muğlaca, içeriği de öyle olsun ama değil mi? evet evet öyle olsun. bu zamana kadar olmadı bundan sonra olsun.

blog sitelerindeki aş dariflerini eveliden beri severin. bidene marifet teyzem varidin, onun tomateli aş darifi pek gözeldin.( tomateli aş= bulgur pilavı)

her neyse böğün davıklı bezelye yapmeye garar verdiydim ve yine bloglardan alıverdim desteği.

pek de gözel oldu emme ha. ben gibim aş konusunda emsiz olan bile gözel yemek edipdurusa herkesin de edebileceğini düşünüpdurun. lafı fazla uzatmadan darife başleyen. denedim ben, deneyiverin sizde beğenmezseniz atıverin kendinizi biryerlerden..

hindi ilkin malzeme listesini veren de undan sonra yazarın yapılışını..

1 dene orta boy sovan
2 dene havıç
yarım billur zeytinyağı
istediğin kadan davık
1 dene pattis
1 kavanoz bezelye( marketten alıverdiydim bulumadım teze bezelye, tezesiylen daha gözel olceğini düşünüpdurun)
kekik
tuz
irenk( salça)

malzeme listemizi de verdikten sonra aşımızı yapmeye başlayıbilirz.

ilkin, bir çay bardağı suda davıklarımızı haşlayıveriyoz. davık suyu çekesiye yağını gatıp sovanlaamızı gavuruyoz. undan sonra irenklen kekiği de gatıp acık garıştırıyoz.

küp küp doğradığımız pattisimizle, dilimlediğimiz havıcı da gattıkdan sonra bezelyelemizi ilave ediyoz( eger bezelyeniz tezeyse daha öncüden onu bi gaynatmak gerekipduru)

bezelyelen hafif üstüne adar kaymar suyu da gatıp tuzumuzu ekliyoz. fokurdamaya başleyince altını kısıyoz ocağın. 20 25 dakka kadan pişse iyi olu.

afiyet olsun, yarasın..

hindi benim bu yazdıklamı anlayemazsanız tercümesini de ediveririn. üşenmen.. hadi gülü gülü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder